تبلیغات
وبلاگ فرهنگی مذهبی عطش - دلائل عدالت پروردگار
وبلاگ فرهنگی مذهبی عطش
پست الكترونیك
طراح قالب

 

وبلاگ عطش در نگاه شما چه جایگاهی دارد ؟ •


قبلا دانستن این مسئله لازم به نظر مى رسد كه عقل ما «خوبى» و «بدى» اشیا را تا حدود قابل توجّهى درك مى كند (این همان چیزى است كه دانشمندان از آن به عنوان حسن و قبح عقلى یاد مى كنند).

مثلا مى دانیم عدالت و احسان خوبست، و ظلم و بخل بد است، حتّى قبل از این كه دین و مذهب از این امور سخن گوید براى ما روشن بوده است، هر چند مسائل دیگرى وجود دارد كه علم ما براى درك آن كافى نیست، و باید از رهنمود رهبران الهى و پیامبران استفاده كند.

بنابراین اگر گروهى از مسلمین به نام «اشاعره» منكر «حسن و قبح عقلى» شده اند، و راه شناخت خوبى و بدى را، حتّى در مثل عدالت و ظلم و مانند آنها فقط شرع و مذهب دانسته اند، اشتباه محض است.

چه این كه اگر عقل ما قادر به درك خوبى و بدى نباشد از كجا بدانیم خداوند معجزه را در اختیار فرد دروغگویى نمى گذارد؟، امّا هنگامى كه مى گوییم دروغ گفتن زشت و قبیح است، و محال است از خداوند سر زند، مى دانیم كه وعده هاى خداوند همه حق است، و گفته هاى او همه صدق است، هرگز دروغگو را تقویّت نمى كند و هرگز معجزه را در اختیار شخص كاذب قرار نمى دهد.

این جاست كه مى توان به آنچه در شرع و مذهب وارد شده اعتماد كرد.

بنابراین نتیجه مى گیریم كه اعتقاد به حسن و قبح عقلى اساس دین و مذهب است (دقّت كنید).

 

برگرفته از کتاب پنجاه درس اصول عقائدبر جوانان تالیف آیت الله مکارم شیرازینوشته شده توسط vasegh در شنبه 28 شهریور 1388 و ساعت 08:35 ب.ظ [+] | نظرات ()
اللهم عجل لولیک الفرج
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه