تبلیغات
وبلاگ فرهنگی مذهبی عطش - در یادبود هشتم شوال؛ سالگرد تخریب قبور بقیع
وبلاگ فرهنگی مذهبی عطش
پست الكترونیك
طراح قالب

 

وبلاگ عطش در نگاه شما چه جایگاهی دارد ؟ •


در یادبود هشتم شوال؛ سالگرد تخریب قبور بقیع

درد و اندوه گلوی زمین را می فشارد و چهره خورشید را ذوب می کند، حال چگونه است قلوب محبّان ایشان، ما را چه شده که صدای مظلومیت زهرا(س) را می شنویم ولیکن پریشان نمی گردیم!؟ باید قدری قلبهای خود را پاک کنیم تا بتوانیم در ساحت مولایمان(حجت منتظر) راه یابیم. او آنجا بر در بقیع ایستاده و فرش عزا گسترده است، برای عزاداران غربت بقیع که به سویش روانند، شاید برای ما هم در بین قبول شدگان جایی باز شود...

از شبّة بن أبی موهبه غلام رسول الله (ص) روایت شده که شبی رسول الله(ص) مرا بیدار کردند و فرمودند: به من امر شده که برای اهل بقیع دعا نمایم، تو هم با من بیا. پس همراه با وی به راه افتادم. وقتی در میان ضریح های آنان رسیدیم، رسول الله (ص) ایستادند و فرمودند: السلام علیکم یا أهل المقابر، أقبلت الفتن کقطع اللیل المظلم یتبع آخرها اولها، الآخرة شرّ من الأولی(سلام بر شما ای اهل قبور، همانا فتنه ها، مانند شب ظلمانی هجوم می آورد و یکی بعد از دیگری فرا می رسد و فتنه دومی از اولی بدتر است) سپس به مدّتی طولانی در آنجا دعا نمودند.

درد و اندوه گلوی زمین را می فشارد و چهره خورشید را ذوب می کند، حال چگونه است قلوب محبّان ایشان، ما را چه شده که صدای مظلومیت زهرا(س) را می شنویم ولیکن پریشان نمی گردیم!؟ باید قدری قلبهای خود را پاک کنیم تا بتوانیم در ساحت مولایمان(حجت منتظر) راه یابیم. او آنجا بر در بقیع ایستاده و فرش عزا گسترده است، برای عزاداران غربت بقیع که به سویش روانند، شاید برای ما هم در بین قبول شدگان جایی باز شود...

 

در یادبود واقعه سیاه هشتم شوال

تخریب قبور ائمه اطهار در بقیع و هتک حرمت به محرمات الهی، تجاوزی آشکار به شعائر اسلامی و عملی جنایتکارانه در حقّ امّت اسلامی بود. تجاوزی که از بغض و کینه ریشه دار و عمیق دلهای منافقین و دشمنان خدا نسبت به رسول اکرم(صلّی الله علیه و آله) و اهل بیت گرامی ایشان نشأت می گیرد. آنها که پیوسته در پی آن بوده اند تا نشانه ای از آثار اسلامی یا شعائر الهی بیابند و بلافاصله حکم تخریبش را صادر کنند، دستهایشان بریده باد، آنها در دنیا خوار و رسوایند و در آخرت عذاب سختی در انتظارشان خواهد بود.

ما این تجاوز بیدادگرانه را که دلهای زنده و بیدار را داغدار نموده، محکوم می کنیم و از تمام مسلمانان و دوستداران اهل بیت رسالت می خواهیم که همه با هم و یکصدا، بازسازی و ترمیم بنای آن را، چنانکه شایسته مقام رسول اکرم(صلّی الله علیه و آله) و اهل بیت شریف اوست، مطالبه نمایند.

 

بقیع رمز تمدن اسلامی

بعد از آنکه بقیع قبرستان مردم مدینه شد، بسیاری از مسلمانانی که در تأسیس تمدن اسلامی و جهاد در راه خدا نقش بزرگی داشتند، چه کسانی که همراه با رسول الله(ص) بودند و چه کسانی که در زمانهای بعدی آمدند، و بخصوص عدّه کثیری از اهل بیت نبوت(صلوات الله علیهم) در آن مدفون گشتند، و آنگونه که احتمال می رود، قبر حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) دختر گرامی رسول الله(ص) نیز در قلب بقیع جای گرفته. همچنین چهار تن از ائمه معصومین(علیهم السلام) امام حسن مجتبی ، امام زین العابدین ، امام باقر و امام صادق(علهیم السلام) علاوه بر آن محمد بن حنفیه و عقیل بن ابی طالب و عبد الله بن جعفر و برخی همسران رسول الله(ص) و دایه گرامی اش حلیمه سعدیه در بقیع دفن شده اند.

خلاصه آنکه؛ بقیع از مهمترین بقاع مبارکه است و در تاریخ اسلام و تمدن ریشه دارش نقش بسزایی دارد، زیرا هر شخصیتی که در آنجا آرمیده برای آیندگان یکی از جوانب تمدن اسلامی را نمایان می سازد، بلکه برخی شخصیتهای مدفون در بقیع نقش بسزایی را در زمان خود داشته اند و چرخ زمانه حول قطب وجود ایشان می چرخیده و مردم را به سوی خود جذب می کردند تا از سرچشمه علوم علوی سیراب گردند، آنها به حقّ حافظان میراث اسلام بودند و آن را از نابودی حفظ نمودند، به برکت ایشان اسلام گسترش یافت و تبدیل به بزرگترین دولت جهانی گردید.


بقیع مظلومیت اهل بیت علیهم السلام را فریاد می کشد

چهره غبارآلود و مشبکهای حصار بقیع قصه غصه مظلومیت اهل بیت را بازگو می نماید، بقیع فریاد روزگار است به روی ظالمانی که از سر بغض و کینه نسبت به خاندان رسول(ص) آنجا را به این روز درآوردند، وقتی در مقابل آن بقعه طاهره می ایستی و در موقعیت جغرافیایی آن تأمل می کنی و در اعماق تاریخ روان می گردی، بی شک بلافاصله ذهنت وقایعی که اهل بیت(سلام الله علیهم) را داغدار خود کرده، بخصوص مصیبت زهرای اطهر(علیها سلام) و مظلومیت او و غصب حقّ ایشان و داستان زهرآگین امام حسن مجتبی(علیه السلام) را مرور می کند، آنگاه که مقابل ضریح امام سجاد(علیه السلام) می ایستی واقعه سوزناک کربلا و آن دوره از زمان که چرخ روزگار حول سید الشهداء(علیه السلام) می چرخید را یادآور می شوی و قطره قطره اشکهای امام سجاد برایت تداعی می شود، حلقه های به هم پیوسته حوادث بعد از امام سجاد(علیه السلام) زمان امام باقر و امام صادق(علیهما السلام) و سپس قصه رنج امام کاظم(علیه السلام) و تبعید وی از مدینه به بغداد برایت جلوه گر می شود.

 

بقیع در نظر ظالمین

از همان سالیان اولی که بقیع بنا نهاده شد، طاغوتیان و ظالمان آن را محلّ تجمع انقلابیون و مجاهدین می دیدند. حال با ما همراه شوید تا جایگاه بقیع در نظر ابو الظالمین و رأس طاغوت ابوسفیان را در حدیثی که از گفتگویی که بین او و امام حسن مجتبی(علیه السلم) روایت شده را دریابید.

امام حسن(علیه السلام) خطاب به مردم مدینه فرمودند: "شما را به خدا سوگند، آیا به یاد دارید هنگامی که در مسجد رسول الله(صلّی الله علیه و آله) با عثمان(که از خاندان بنی امیه بود) بیعت شد، ابوسفیان نزد عثمان آمد و گفت: ای فرزندان بنی امیه! خلافت را در بین خود دست به دست کنید که سوگند به آنکه جان ابوسفیان در دست اوست، نه بهشتی وجود دارد و نه جهنمی!

شما را به خدا سوگند می دهم آیا به یاد دارید که وقتی با عثمان بیعت شد، ابوسفیان دست حسین(علیه السلام) را گرفت و گفت: ای پسر برادرم، با من به بقیع بیا وقتی به میان قبور بقیع رسیدند، ابوسفیان با بلندترین صدای خود فریاد زد: ای اهل قبوری که به خاطر او با ما جنگیدید، امروز او به دست ما افتاده و شما مشتی استخوان پوسیده اید!

امام حسین(علیه السلام) فرمودند: خدا روی تو را سیاه کند! سپس دستش را از دست ابوسفیان درآورد و اگر نعمان بن بشیر نبود، ابوسفیان را به هلاکت می رساند.

می بینید که بقیع در نظر ابوسفیان به منزله قلب تپنده مجاهدین اسلامی است و صحنه دیگری از معرکه نبرد با سفیانیان زمان بر ضدّ اسلام را نشان می دهد، پس جای تعجب نیست که رسول الله(صلّی الله علیه و آله) دائماً اهل بقیع را با عبارت دار قوم مؤمنین مخاطب قرار می دادند و آنجا را زیارت می کردند و به اهل آن سلام می دادند و می فرمودند: "السلام علیکم دار قوم مؤمنین و أتاکم ما توعدون، غداً مؤجلون، و إنّا إن شاء الله بکم ملحقون، اللهم اغفر لأهل بقیع الغرقد)...

خلاصه سخن آنکه بقیع دائماً یادآور نبرد بین طاغوت و اهل ایمان و جهاد و الهام بخش مفهوم انقلاب بر ضدّ آنان است، علمای جور و ظالمان و منافقان بدانند که علیرغم میل آنان تربت بقیع همچنان در تمامی قرون و اعصار مناره هدایت مسلمین خواهد بود.نوشته شده توسط vasegh در یکشنبه 5 مهر 1388 و ساعت 04:38 ب.ظ [+] | نظرات ()
اللهم عجل لولیک الفرج
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه