تبلیغات
وبلاگ فرهنگی مذهبی عطش - سجده بر خاك
وبلاگ فرهنگی مذهبی عطش
پست الكترونیك
طراح قالب

 

وبلاگ عطش در نگاه شما چه جایگاهی دارد ؟ •


سجده بر خاك

ما معتقدیم:به هنگام سجده نماز،باید بر خاك یا سایر اجزاى زمین سجده كرد یا بر چیزهایى كه از زمین مى‏روید،مانند برگ و چوب درختان و تمام گیاهان (به استثناى آنچه خوردنى یا پوشیدنى است) .

بنابراین سجده كردن بر فرش را مجاز نمى‏دانیم،مخصوصا خاك را بر همه چیز جهت‏سجده كردن ترجیح مى‏دهیم،لذا براى آسان شدن كار،بسیارى از شیعیان قطعه‏اى از خاك تمیز را كه قالب گیرى شده با خود همراه دارند كه نام آن را مهر مى‏نهند و بر آن سجده مى‏كنند كه هم پاك است و هم خاك.

مستند ما در این امر حدیث معروف پیامبر (ص) «جعلت لى الارض مسجدا و طهورا»است، ما«مسجد»را در این حدیث‏به معنى‏«محل سجده‏»مى‏دانیم. این حدیث در غالب كتب صحاح و غیر آن نقل شده است. (1)

ممكن است گفته شود منظور از«مسجد»در این حدیث‏«محل سجده‏»نیست،بلكه جایگاه نماز، در مقابل كسانى كه نماز را فقط در محل معینى مى‏خواندند،ولى با توجه به این كه سخن از«طهور»یعنى‏«خاك تیمم‏»در این جا به میان آمده روشن مى‏شود كه منظور از آن‏«محل سجده‏»است،یعنى خاك زمین هم‏«طهور»است و هم‏«محل سجده‏».

بعلاوه احادیث زیادى نیز از ائمه اهل بیت-علیهم السلام-به ما رسیده كه محل سجده را خاك و سنگ و مانند آن معرفى مى‏كند.


-از جمله‏«بخارى‏»در صحیح خود از«جابر بن عبد الله انصارى‏»در باب التیمم (جلد 1، صفحه 91) و همچنین نسائى در صحیح خود نیز از«جابر بن عبد الله‏»در باب التیمم بالصعید ذكر كرده،در مسند احمد از ابن عباس نیز نقل شده است (جلد اول،صفحه 301) و در منابع شیعه نیز از طرق مختلف از پیامبر اكرم (ص) نقل شده است.نوشته شده توسط vasegh در جمعه 10 مهر 1388 و ساعت 11:34 ق.ظ [+] | نظرات ()
اللهم عجل لولیک الفرج
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه