تبلیغات
وبلاگ فرهنگی مذهبی عطش - چند سخن از شهید مطهری
وبلاگ فرهنگی مذهبی عطش
پست الكترونیك
طراح قالب

 

وبلاگ عطش در نگاه شما چه جایگاهی دارد ؟ •


یكی از خاصیتهای بزرگ دین مقدس اسلام اعتدال و میانه روی است . خود قرآن كریم امت اسلام را به نام امت وسط نامیده است و این تعبیر ، تعبیر بسیار عجیب و فوق العاده‏ای است . امت و قوم و جمعیتی كه واقعا و حقیقتا دست پرورده قرآن كریم باشند ، از افراط و تفریط ، از كندروی و تندروی ، از چپ روی و راست روی ، از همه اینها بركنارند . تربیت قرآن‏ همیشه ایجاب می‏كند اعتدال و میانه روی را .


یكی از كسانی كه به قول امروزی‏ها در مسائل اسلامی روشنفكری به خرج می‏داد و كار این روشنفكری او به حد افراط رسیده بود خلیفه دوم است . خلیفه دوم‏ به اصطلاح خیلی روشنفكر مابانه كار می‏كرد اما تندرویهائی كرد . مثلا یكجا پیغمبر دستوری داده بود و او می‏گفت این موضوع فقط برای پیغمبر و زمان‏ خودش بود ولی زمان ما تغییر كرده است و ما این را عوض می‏كنیم . البته‏ ممكن است یك نفر شیعه با احساسات ضد خلیفه‏ای كه دارد ، این را به‏ حساب تعمد و ضربه زدنهای عمدی بگذارد ، بگوید فقط مقصودش مخالفت با پیغمبر بوده است ولی اگر نخواهیم اینجور بگوئیم ، طوری بگوئیم كه برای‏ طرفداران خلیفه هم قابل قبول باشد ، باید بگوئیم كه اینها خطاها و
اشتباهاتی است كه از او سرزده است . مثلا در اذان . فصول اذان را خود پیغمبر اكرم دستور و تعیین فرموده است . یكی از آن فصول حی علی خیرالعمل‏ است . معنی این فصل اینست : روبیاور به بهترین اعمال كه نماز است .


اگر پیغمبر فرمود : « الصلوه عمود الدین » یا فرمود مثل این دین و نماز در این دین ، مثل خیمه‏ای است كه سرپا است ، خیمه چادر دارد ، طناب‏ دارد ، میخ دارد ، عمود هم دارد ، عمود این خیمه نماز است ، برای این‏ بود كه به آثار نماز آگاه بود ، می‏دانست نماز بزرگترین عامل مؤثر در روحیه افراد است ، اگر نماز نباشد هیچیك از اینها وجود ندارد .

منبع : کتاب اسلام و مقتضیات زماننوشته شده توسط vasegh در پنجشنبه 6 اسفند 1388 و ساعت 02:08 ب.ظ [+] | نظرات ()
اللهم عجل لولیک الفرج
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه